همزمان با هفته کرامت، برخی از مشاوران معاملات املاک در مشهد به منظور فرهنگ سازی برای رعایت حال مستاجرین توسط صاحبخانه ها اقدام به ارائه خدمات در قالب انعقاد یا تمدید قرارداد به صورت ۵۰ درصد تخفیف و گاه رایگان کرده اند.


رئیس اتحادیه صنف مشاورین معاملات املاک مشهد روز جمعه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: این اقدام در قالب پویشی مردمی برای ترغیب صاحبخانه ها به کاهش نرخ اجاره مسکن در شهر مشهد انجام شده است.

علی مرادزاده افزود: آغاز پویش‌های مردمی به منظور رعایت انصاف در تعیین اجاره مسکن از ماه قبل و در خلال مسابقات والیبال در ارومیه آغاز شد که به سایر نقاط کشور از جمله مشهد نیز تسری یافت.

وی اضافه کرد: مشاوران معاملات املاک مشهد بنرهایی را بر روی واحدهای صنفی خود با مضمون تخفیف‌های ۵۰ درصدی در تمدید یا انعقاد قرارداد بین مالکین و مستاجرین نصب کرده‌اند تا هم اقدامی باشد در جهت ترغیب موجران و مستأجران برای مراجعه به این واحدها و هم تشویق مالکان به عدم تعیین نرخ‌های غیرمتعارف برای اجاره بها باشد.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران معاملات املاک مشهد گفت: همزمان با افزایش نرخ مسکن و رکود در بازار تعداد معاملات در واحدهای صنفی زیر پوشش این اتحادیه به شدت کاهش یافته و این موضوع بازار مشاوران معاملات املاک را نیز کساد کرده است.

مرادزاده افزود: در ابتدای سال روزانه یک یا دو نفر از دارندگان پروانه کسب از اتحادیه مشاورین معاملات املاک در مشهد درخواست ابطال پروانه داشتند اما از اردیبهشت ماه تعداد درخواست کنندگان ابطال پروانه روزانه به طور متوسط به پنج نفر رسیده است.

وی ادامه داد: شرایط بازار مسکن برای مشاوران املاک به هیچ وجه مناسب نیست و بیشتر تمدیدهای مربوط به قراردادهای اجاره یا رهن مسکن بین موجر و مستأجر انجام می‌گیرد و کمتر به مشاوران املاک مراجعه می‌شود.

او اضافه کرد: در شرایط کنونی خرید و فروش مسکن هم در مشهد رونقی ندارد و این موضوع کسادی بازار مشاوران املاک را دوچندان کرده است.